Twardość i stabilność drewna

Kupując podłogę powinniśmy kierować się nie tylko jej walorami estetycznymi, ale także parametrami użytkowymi. Dwoma z takich parametrów są twardość i stabilność (skurcz objętościowy) drewna, z którego wykonana jest podłoga.

Jeśli  chodzi o twardość, to wybierając podłogę do pomieszczeń mieszkalnych, nie jest ona, aż tak istotna (chociaż brzozę lepiej zamontować np. w sypialni, niż w pokoju dziecięcym). Natomiast podłoga np. w pomieszczeniach biurowych powinna być dość twarda.

Jeśli chodzi o stabilność,to im mniejszy skurcz objętościowy tym drewno jest bardziej stabilne, bardziej odporne na zmiany temperatury i wilgotności otoczenia. Żeby podłoga jak najdłużej cieszyła nas  swoim wyglądem  musimy starać się zachować mniej-więcej stałą temperaturę i wilgotność otoczenia, bez względu czy jest to stabilny merbau czy mniej stabilny grab.

Twardość drewna jest to opór, jaki stawia materiał ciałom wciskanym w jego powierzchnię. Mierzy się ją m.in. metodą Brinella. Metoda Brinella polega na wciskaniu przez pewien ściśle określony czas kulki o średnicy 10 mm z ściśle określoną siłą 100 kg w powierzchnię drewna. Następnie na podstawie powstałego wgniecenia mierzy się współczynnik Brinella. Im wyższy jest współczynnik tym większa twardość drewna i tym samym większa jego odporność na uszkodzenia mechaniczne.

Skurcz objętościowy polega na zmianie objętości właściwej (gęstości) drewna i determinuje jego stabilność. Im większa wartość skurczu objętościowego tym mniejsza stabilność drewna.

W razie pytań zapraszamy do telefonicznego (48 612 71 88) lub mailowego kontaktu z nami  – chętnie udzielimy wszelkich informacji.