Jaką podłogę wybrać?

Podłoga decyduje nie tylko o stylu i wyglądzie pomieszczenia, ale i o jego funkcjonalności. Jej wybór powinien być starannie przemyślany. Jest o­na bazą w dalszym wyposażaniu pomieszczenia. Znacznie łatwiej jest wymienić meble, drzwi, zasłony, dywany, niż samą podłogę.

Podłoga decyduje nie tylko o stylu i wyglądzie pomieszczenia, ale i o jego funkcjonalności. Jej wybór powinien być starannie przemyślany. Jest o­na bazą w dalszym wyposażaniu pomieszczenia. Znacznie łatwiej jest wymienić meble, drzwi, zasłony, dywany, niż samą podłogę.

1. BARWA, czyli GATUNEK i KLASA

Wybór podłogi z drewna rozpoczynamy od wyboru jej barwy, czyli gatunku i klasy drewna. Na tym etapie decydujemy o wzorzystości barw, układzie słojów i ich strukturze. Wybierając gatunek drewna do wnętrza niedużego i ciemnego polecamy postawić na jasny gatunek drewna (brzoza, buk, grab, jesion, jawor, dąb), mniejsze elementy podłogowe (parkiet, mozaika) bez wyraźnie zaznaczonych słojów. Takie zabiegi optycznie rozjaśnią i powiększą pomieszczenie. Gdy pomieszczenie jest duże i jasne optymalne będą większe elementy (deska) z brązowego drewna, które ociepli wnętrze lub drewno czarno–czerwone, które każdemu pomieszczeniu nadaje nobilności.

Podczas wyboru elementów drewnianych należy zachować harmonię i jednolitość stylów oraz gatunków drewna. Listwy podłogowe powinny być w tym samym gatunku drewna co cała powierzchnia podłogi. Nie należy również przesadzać z ujednolicaniem pomieszczenia. Podłogi, meble, ramy okienne i drzwi w jednym kolorze (szczególnie jasnym) będą wyglądać monotonnie. Jasne podłogi dają nam bardzo dużą swobodę doboru wyposażenia. Dobrze prezentują się ze ścianami w ciepłych (beżowy, brzoskwiniowy) kolorach, jak i zimnych (szary). Jednak odcienie niech będą raczej pastelowe. Meble przy jasnych podłogach nie powinny być z zbyt jasnego drewna. Idealne będą odcienie orzecha włoskiego, czy też czyste kolory, jak czerwony, żółty, niebieski.

Wybierając ciemne podłogi egzotyczne musimy pamiętać, że to o­ne zdeterminują styl całego pomieszczenia. Dobrym wyborem będą zasłony z płótna, meble ciemniejsze, masywne, skórzane w ciepłych kolorach zachodu słońca, czy też meble z wikliny. Podsumowując podłoga jasna nadaje pomieszczeniu klimat skandynawski, zaś podłoga ciemna tropikalny.

Łącząc podłogę drewnianą np. z płytkami (z okolic kominka) dozwolona jest większa odrobina szaleństwa w celu podkreślenia roli danego elementu.
Wybierając gatunek drewna należy kierować się nie tylko jego wyglądem. Determinuje o­n również trwałość, wytrzymałość i stabilność podłogi. Bardzo ważne jest przeznaczenie pomieszczenia. Podłogi w pokojach dziecinnych, na korytarzu, w kuchni eksploatują się znacznie szybciej (zaleca się stosowanie twardszych gatunków drewna: buk, jesion, akacja, dąb, grab, gatunki egzotyczne), niż te w pokoju gościnnym czy sypialni (można zastosować bardziej miękkie gatunki drewna: brzoza). Najczęściej wybierane w Polsce są: dąb, buk, jesion, jawor. Coraz większą popularnością cieszą się również gatunki o ciekawej barwie i wzorzystości: różowany dąb czerwony, barwny wiąz, miodowo-złota czereśnia, zielonkawa akacja. Spotyka się również elementy z drewna egzotycznego. Charakterystyczną cechą egzotyków jest ich duża twardość, interesujące barwy i usłojenie.

Należy mieć na uwadze, że drewniane elementy podłogowe to nie jednolity materiał syntetyczny, tzn. dwa drewniane elementy podłogowe z tego samego drzewa nigdy nie będą identyczne. Płyty dostępne w salonach sprzedaży dają nam jedynie ogólne wyobrażenie o podłodze. Szczegółowy wygląd wybranego materiału będziemy dopiero podziwiać na swojej podłodze.

2. RODZAJ ELEMENTÓW

Elementy lite czy warstwowe, tradycyjne surowe czy wykończone? Jeśli będziemy kierować się ceną to należy pamiętać, że instalacja elementów warstwowych i litych – gotowych jest tańsza. Jeżeli komuś zależy na czasie zaleca się elementy gotowe warstwowe, które wymagają tylko zamontowania do podłoża. Elementy warstwowe posiadają zaledwie 4 mm warstwy użytkowej. Jeżeli chcemy mieć możliwość wielokrotnej renowacji i ciągle zależy nam na czasie poleca się lite elementy wykończone. Podobnie jak w przypadku elementów warstwowych są o­ne pokryte kilkoma warstwami lakieru utwardzonymi UV.

Elementy tradycyjne – lite i surowe deski i parkiety, to lite lamelki produkowane z fryzów różnych gatunków drzewa liściastego. Każda lamelka na krawędziach czołowych i wzdłużnych ma wykonane połączenia wypust (pióro)–wpust. Deszczułki mają 15/22 mm grubości co daje możliwość wielokrotnego odnawiania.

W ofercie dostępna jest również mozaika, czyli parkiet małowymiarowy. Lamelki przymocowane są do płyty lub siatki. Grubość takiej płyty wynosi od 8 do 24 mm.

Jak wspomniano w pkt. 1, najlepszy wybór wielkości elementów podłogowych jest wprost proporcjonalny do wielkości pomieszczenia, im większe pomieszczenie tym lepiej będą się prezentowały większę elementy i odwrotnie.
O ile elementy warstwowe można próbować układać samemu, o tyle instalację podłogi z elementów litych najlepiej/najbezpieczniej jest powierzyć specjalistom, którzy posiadają doświadczenie, wiedzę oraz odpowiedni sprzęt.
Na cenę elementów podłogowych wpływa wielkość elementu, klasa oraz gatunek drewna.

3. WZÓR

Wzór ułożenia jest w znacznej mierze determinowany przez rodzaj wybranych elementów. Decydując się na parkiet warstwowy decydujemy się również na ułożenie w cegiełkę swobodną (tak elementy są ułożone w panelu). Możemy tylko rozstrzygnąć czy ułożymy to wzdłuż najdłuższej ściany, wzdłuż najkrótszej czy po przekątnej. Podobnie jest z litymi deskami. Prowadzi się je wzdłuż ścian lub po przekątnej. Jeśli chodzi o deski to miłośnicy drewna twierdzą, że dopiero na nich można podziwiać piękną strukturę drewna. Aby ją uwypuklić zaleca się układanie desek zgodnie z kierunkiem padania światła. Mniejsze elementy podłogowe dają nam wielokrotność możliwości ułożenia. Najpopularniejsze wzory to cegiełki, kwadraty, jodełki, a w ich obrębie wiele kombinacji. Coraz częściej wprowadza się modyfikacje jodełek (1:2, 1:3, 2:4). Można układać pasy krakowskie, wiry, drabinki, kwadraty pomieszane w cegiełką czy niezwykle eleganckie wzory pałacowe. Przy wyborze wzoru należy pamiętać o kierunku padania światła i przebiegu włókien drzewnych. Gdy ułożymy lamelki równolegle do padania światła, ewentualna nieregularność ułożenia będzie bardziej widoczna. Zaś gdy ułożymy je prostopadle widoczna będzie różnica między włóknami, a słojami. Najczęściej o kierunku ułożenia decyduje jednak długość ściany, lamelki ułożone wzdłuż dłuższej ściany optycznie wydłużą wnętrze. Proporcji wnętrza nie zmienia ułożenie po skosie (pod kątem 45 stopni w stosunku do ścian).

Przykładowe wzory montażu podłóg z drewna.

Gdy nie wiemy w jakim stylu będzie utrzymane pomieszczenie, najbezpieczniej jest wybrać jasną (dąb, buk, jesion) podłogę i ułożyć ją w cegiełkę. Zapewni to zupełnie swobodny wybór mebli, zasłon, dywanów. Przy takiej podłodze będą dobrze wyglądać zarówno rustykalne, jak i nowoczesne komody.

4. WYKOŃCZENIE

Bardzo duży wpływ na ostateczny wygląd podłogi ma wykończenie. Gdy zdecydujemy się na elementy gotowe (lite lub warstwowe) od razu wiemy jak będzie wyglądała nasza podłoga. Jeśli decydujemy na elementy tradycyjne musimy się liczyć z tym, że na ostateczny image, barwę będzie miał wpływ sposób wykończenia. Najlepiej jest zobaczyć odpowiednie próbki u sprzedawcy. Podobnie jak w przypadku gatunków drewna, wykończenie podłogi z drewna zależy tak samo od preferencji kupującego, jak i od jej przeznaczenia. Systemy wykończeniowe (lakier, olej, wosk) zabezpieczają drewno przed szybkim zużyciem oraz chronią przed działaniem szkodliwych czynników zewnętrznych.
Najczęściej wybieranym rodzajem wykończenia jest lakier. Najtrwalszy i najłatwiejszy w utrzymaniu. Lakier tworzy na podłodze „film zabezpieczający”. Chroni o­n samo drewno przed ewentualnymi uszkodzeniami. Użytkujemy tak naprawdę lakier, co widać w formie powstających z czasem rys. Ogólnie można ująć:

lakier matowy uwypukla słoje, naturalny charakter drewna. Nasi Klienci jednak, twierdzą, że podłoga pod lakierem matowym wygląda staro;
lakier połyskliwy na ogół przyciemnia podłogę, nadaje jej szlachetności i elegancji; Najczęściej wybierany jest lakier półmatowy. Zapewnia o­n naturalny wygląd, delikatny, elegancki połysk i charakterystyczne dla lakierów dobre zabezpieczenie drewna i oczywiście łatwość w utrzymaniu;
Olej uwypukla naturalny image drewna, a do tego sprawia, że podłoga jest aksamitna w dotyku. W przeciwieństwie do lakieru, olej wnika w drewno, a nie tworzy powłokę na drewnie jak lakier. Dzięki temu obraz rys nie jest tak widoczny jak na podłodze lakierowanej. W podłodze lakierowanej chodzimy po warstwie lakieru, zaś w podłodze impregnowanej olejem bezpośrednio po drewnie. Znacznie trudniej jest pozostawić ślad na drewnie niż na warstwie lakieru.

Na rynku dostępne są również woski. Są o­ne jednak znacznie mniej popularne, gdyż wymagają dużo pracy, woskowanie należy często powtarzać.
Do podłogi zaolejowanej pasują proste meble z metalowymi, nowoczesnymi elementami, jak również meble w stylu rustykalnym z mahoniu. Jeżeli łączymy taką podłogę z płytkami to najlepiej matowymi, z kamienia. Podłogi lakierowane bardzo dobrze komponują się z płytkami lśniącymi i matowymi, postarzanymi, jak i tymi o czystych kolorach. Nie wskazane jest natomiast połączenie z płytkami białymi.

Wybierz podłogę raZ A DOBRZE!

W razie pytań zapraszamy do telefonicznego (48 612 71 88) lub mailowego kontaktu z nami  – chętnie udzielimy wszelkich informacji.