Jesion

Nazwa łacFraxinus spp.
Pochodzenie: Europa

Wizerunek drewna:
W Polsce drewno jesionowe zaliczane jest do najbardziej szlachetnych i cennych gatunków drzew. Biel i twardziel są trudne do rozróżnienia. Biel jest szeroka, niemal biała do lekko szarej. Barwa twardzieli jest bardzo zróżnicowana, od jasnego żółtego, przez czerwonawą biel, po jasno-brązowy. Rysunek drewna jest bardzo dekoracyjny - wyraźne proste lub lekko pofalowane słoje. Drewno jesionowe bardzo dobrze przyjmuje lakiery.

Właściwości fizyczne:
Twardość (na płaszczyźnie poprzecznej) w skali Brinell,a: 41 MPa (bardzo twarde)
Skurcz objętościowy: 12,8-13,6%

Różne:
Jesion w mitach i legendach przedstawiany jest jako drzewo obdarzone mocą magiczną. Wg wierzeń Słowian, jesion był omijany przez węże. Wyciśniety sok z liści jesiona i magiczne słowa były środkiem na ukąszenia węży. Strzały jesionowe (brzechwy) długo stanowiły rzemiosło wojenne - żadna inna nie leciała tak celnie do celu jak jesionowa.

Klasyfikacja:
- dla produktów 22 mm gr.:

PRIMA jasny (PRj): parkiet jasny dobrany kolorystycznie, bez przebarwień, zróżnicowany układ słoja.

PRIMA (PR): parkiet jasny z naturalnymi ciemniejszymi przebarwieniami, dający użytkownikowi komfort doboru wyposażenia wnętrza.

PRIMA  KOLOR (PRk): parkiet ciemny - naturalne przebarwienia mogą występować na 50 - 100% klepki.

RUSTKAL (RU): naturalne przebarwienia, zróżnicowany układ słoja. Dozwolone sęczki.

RETRO: bardzo zróżnicowana struktura i barwa drewna. Obecne większe sęki, przebarwienia, pęknięcia. Mogą występować chodniki owadzie, błędy obróbki, otwory po sękach. 

- dla produktów 15mm gr.:

ATRACTION (AT): efekt jasnej naturalnej podłogi
 
EVOLUTION (EV): podłoga o ciemniejszej kolorystyce
RUSTIKAL (RU): ukazuje urok usłojenia, efektownych barw oraz sęczków
Parkiet Jesion RU+Iroko RU

W razie pytań zapraszamy do telefonicznego (48 612 71 88) lub mailowego kontaktu z nami  - chętnie udzielimy wszelkich informacji.