Podłoga drewniana jest produktem luksusowym i ponadczasowym, ale ma swoje wymagania. Często zapominamy, że drewno, które jest surowcem naturalnym, pomimo obróbki technologicznej i profesjonalnego wykończenia, z czasem może ulec zużyciu. Wystarczy jednak zastosować się do kilku prostych zasad, aby utrzymać drewniana podłogę w doskonałym stanie przez lata. Oto kilka z nich:

PODŁOGA DREWNIANA NIE LUBI PIASKU

*Stosuj wycieraczki w drzwiach – ograniczą one wnoszenie na obuwiu piasku, który działa jak papier ścierny. Nawet najlepszy lakier, olej nie oprze się jego działaniu.

*Zabezpiecz spody mebli filcem i unikaj przesuwania ciężkich przedmiotów po podłodze – unikniesz w ten sposób rys i zmatowień.

*W miejscach szczególnie często użytkowanych, np. przy biurku czy stole – pod krzesła stosuj maty ochronne.

*Pod wpływem promieniowania UV następuje zmiana koloru każdego gatunku drewna (w szczególności jesionu modyfikowanego termicznie – termojesionu, w przypadku, którego zmiany mogą być zasadnicze i prowadzić od wyjściowego koloru ciemnego brązu do jasnego-słomkowego). Zmiany ta są bardziej intensywne w miejscach nasłonecznionych. Aby uniknąć kontrastów wynikających ze zmian koloru zaleca się zmianę układu mebli, dywanów, chodników itp. w pomieszczeniach.

*Staraj się nie chodzić po drewnianej podłodze w butach na obcasie – nawet najtwardsze gatunki drewna ulegną wgnieceniu pod wpływem punktowego nacisku.

*Zwracaj uwagę na zwierzęta – długie pazury, np. u psów, powodują rysowanie się powierzchni.

*Nie zmywaj podłogi na zbyt mokro – unikaj stosowania mopów sznurkowych, które często pozostawiają na podłodze skupiska wody. Najlepszym rozwiązaniem jest wyposażenie się w płaski mop i zmywanie podłogi dobrze wyciśniętym, wilgotnym wkładem (nie mokrym!).

ODPOWIEDNIA TEMPERATURA I WILGOTNOŚĆ

Utrzymuj właściwe warunki klimatyczne w mieszkaniu – odpowiednia temperatura 17-23oC i wilgotność powietrza 50-60% są bardzo ważne! W celu kontrolowania warunków panujących w pomieszczeniu najlepiej jest kupić elektroniczny higrometr z termometrem, oraz, w razie potrzeby, wyposażyć się w nawilżacz powietrza.

ODPOWIEDNIE „KOSMETYKI”

Używaj tylko dedykowanych środków pielęgnacyjnych do lakieru lub olejowosku. Środki pielęgnujące, oprócz odświeżenia i ożywienia wyglądu drewna, tworzą dodatkową warstwę ochronną, powodując w ten sposób znaczne wydłużenie żywotności podłogi.