Gatunki drewna - DĄB CZERWONY

Nazwa łac: Quercus rubra L.
Pochodzenie:
Śr. Europa

Wizerunek drewna:
Nazwa pochodzi od czerwonego koloru liści pojawiających się późną jesienią. Biel i twardziel nie są od siebie mocno odgraniczone. Biel jest wąska i jaśniejsza od twardzieli. Twardziel zaś, jest brązowawa, z czerwonawym połyskiem. Cechą charakterystyczną jest czerwonawy odcień słoi. Struktura drewna jest gęsta i homogeniczna. Jest to wybór między różowanym bukiem, jasnym jesionem i zwykłym dębem. Drewno łatwo poddaje się obróbce wykończeniowej.

Właściwości fizyczne:
Twardość (na płaszczyźnie poprzecznej) w skali Brinell,a: 32,5 MPa (średnio twarde)
Skurcz objętościowy: 12,9-13,3%

Klasyfikacja:

PRIMA (PR): parkiet o różnym układzie słoja z naturalnymi przebarwieniami w odcieniach brązu, ale bez bielu (jasnych przebarwień). Na górnej płaszczyźnie sęczki o średnicy 2-3 mm. Ułożona podłoga daje efekt wspaniałego obrazu drewna dębowego z niepowtarzalnym kolorytem.

NATURAL (NA): podobnie jak w kasie PR, klepka z dowolnym ułożeniem słoja, jednak zamiast przebarwienia ciemniejszego występuje „język bielicy” tworzący w efekcie obraz jasnej podłogi.

RUSTIKAL (RU): parkiet sęczny z przebarwieniami jasnymi, jak również ciemnymi. Na klepce może występować zawirowany słój. W efekcie ułożona podłoga jest bardzo naturalna.

RETRO: bardzo zróżnicowana struktura i barwa drewna. Obecne większe sęki, przebarwienia, pęknięcia. Mogą występować chodniki owadzie, błędy obróbki, otwory po sękach.

W razie pytań zapraszamy do telefonicznego (48 612 71 88) lub mailowego kontaktu z nami – chętnie udzielimy wszelkich informacji.